Hjem > Algerie, Libya, NATO > Norges og NATOs krig mot Libya skaffet terroristene våpen

Norges og NATOs krig mot Libya skaffet terroristene våpen


Terroristene som angrep gassanlegget i Algerie har trolig holdt til få mil unna et Statoil-anlegg i Libya.

Ifølge den britiske avisen The Telegraph bar mange av terroristene på Kalashnikover av typen­ AK104, som var typiske våpen brukt av libyske opprørere i kampen mot Muammar al-Gaddafi.

Terroristene som angrep i Algerie skal ha hatt libyske våpen, libyske uniformer og kjørt libyskregistrerte biler. Det skriver Teknisk Ukeblad 25. januar.

Norge var som kjent aktivt med på å hjelpe disse libyske opprørerne til makten i 2011, blant annet gjennom massiv bombing av regjeringsstyrker, kontorer og sivilister. NATO forsynte de islamistdominerte opprørerne med våpen og etterretningsinformasjon.

Bilde fra Teknisk Ukeblad / Repsol

Utsatt: Statoil har, sammen med det spanske selskapet Repsol, et større anlegg i Murzuq som ligger 20 mil sør for byen Sabha. Anlegget ligger utsatt til midt i ørkenen i Libya. foto: Repsol

  1. 1. februar 2013, kl. 22:47

    NRK har intervjuet folk i Algerie om terrorangrepet i In Amenas. Flere av dem peker på Libya som årsak til angrepet:
    http://www.nrk.no/nyheter/verden/1.10894831

  1. No trackbacks yet.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..

%d bloggere liker dette: